Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konkurs na stanowisko adiunkta badawczego w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki i Informatyki

Konkurs na stanowisko adiunkta badawczego w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki i Informatyki w zakresie matematyki do realizacji zadań w projekcie SONATA BIS 8 2018/30/E/ST1/00530: „Rozmaitości hiperkahlerowskie”.

Geometria algebraiczna jest działem matematyki zajmującym się pierwotnie analizą zer wielomianów wielu zmiennych. Nowoczesna geometria algebraiczna jest oparta na technikach abstrakcyjnej algebry głównie algebry komutatywnej, które służą do rozwiązania geometrycznych problemów dotyczących rozważanych zbiorów zer. Fundamentalnymi obiektami, którymi zajmuje się ta dziedzina, są rozmaitości algebraiczne będące geometryczną interpretacją zbioru zer systemu równań wielomianowych. Najlepiej poznanymi przykładami takich rozmaitości są krzywe na płaszczyźnie takie jaki proste, okręgi, parabole, elipsy, hiperbole oraz krzywe eliptyczne stopnia trzy. Geometria algebraiczna zajmuje centralne miejsce w nowoczesnej matematyce i ma liczne koncepcyjne powiązania z wieloma działami matematyki, między innymi analizą matematyczną, topologią oraz teorią liczb. Jednym z głównych jej celów jest problem klasyfikacji rozmaitości algebraicznych. Przedstawiony projekt dotyczy badania specjalnej klasy rozmaitości algebraicznych zwanych rzutowymi rozmaitościami hiperkahlerowskimi. Rozmaitości te zajmują centralne miejsce w klasyfikacji jako składniki z których zbudowane są rozmaitości algebraiczne. Naszym głównym celem będzie podejście do trudnego problemu klasyfikacji rozmaitości hiperkahlerowskich. Oczekujemy dokonania znaczących postępów w tej dziedzinie w szczególności w przypadku najniższego niezbadanego wymiaru cztery. Liczymy na to, że nasze wyniki określą nowe perspektywy w podejściu do wielu problemów klasycznej geometrii i analizy. Liczymy, że znajdą również zastosowania w fizyce i kryptografii. Kierownikiem projektu jest dr hab. Grzegorz Kapustka.

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz § 163 Statutu UJ i Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych, staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora oraz stypendiów doktorskich z dnia 7 czerwca 2018 r. spełniające następujące wymogi kwalifikacyjne:

  • posiadają stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 5 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie. Do okresu tego nie wlicza się urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu wychowawczego udzielonych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy albo pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej. W przypadku kobiet, wskazany 5-letni okres można przedłużyć o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko,
  • wysoka ocena pracy doktorskiej,
  • odpowiedni dorobek naukowy obejmujący oprócz pracy doktorskiej również inne liczące się pozycje,
  • czynny udział w życiu naukowym przejawiający się w szczególności w wystąpieniach na konferencjach i sympozjach,
  • pozytywna opinia kierownika zakładu/katedry lub opiekuna naukowego o kwalifikacjach i predyspozycjach kandydata do pracy naukowej.

Od kandydata oczekujemy:

  • zainteresowań dotyczących algebry przemiennej, geometrii algebraicznej,
  • bardzo dobrej znajomości języka angielskiego,
  • znajomość analizy zespolonej będzie dodatkowym atutem.

Przykładowy opis zadań realizowanych w projekcie:

  • prowadzenie badań w obrębie klasycznej geometrii algebraicznej, rozmaitości Calabi-Yau, rozmaitościhiperkahlerowskich,
  • udział w upowszechnianiu wyników projektu poprzez publikacje oraz udział w konferencjach.

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych w celu przeprowadzenia procedury rekrutacyjnej znajdują się w załącznikach.

Opublikowano informację o wyniku konkursu.

Stanowisko: adiunkt badawczy
Jednostka: Wydział Matematyki i Informatyki
Termin składania dokumentów: 15.05.2019
Data wytworzenia: 08.04.2019
Data publikacji: 09.04.2019
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Data ostatniej modyfikacji: 08.07.2019

Dziennik zmian dokumentu
Wersja Data modyfikacji Autor modyfikacji
1.1 08.07.2019 12:16 Łukasz Wspaniały aktualnie przeglądana
1.0 09.04.2019 10:53 Rafał Kiszka