Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych na Wydziale Filologicznym

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w zakresie badania i opracowywania rękopisów ze Zbioru Autografów w kolekcji berlińskiej w Bibliotece Jagiellońskiej finansowanego ze środków Projektu Flagowego „European Treasure in the Jagiellonian Library Core Facility” w ramach programu IDUJ na Wydziale Filologicznym UJ

Kryteria kwalifikacyjne:
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:

  • posiadają co najmniej stopień doktora;
  • posiadają odpowiedni dorobek naukowy;
  • biorą czynny udział w życiu naukowym.

Dodatkowe wymagania i oczekiwania:

Udokumentowany dorobek naukowy w zakresie badań nad literaturą polską i niemiecką XIX wieku; doświadczenie w pracy nad rękopisami; znajomość języka niemieckiego; doświadczenie w edytorstwie naukowym.

Opis Programu /Projektu:

Kolekcja Autografów (Sammlung Autographa) zawiera rzadkie i unikalne materiały o fundamentalnym znaczeniu dla kultury europejskiej i nauk humanistycznych. Składa się z oryginalnych rękopisów wielu wybitnych osób, które odegrały kluczową rolę w europejskiej kulturze, literaturze i nauce. Znajdujemy tu tysiące zabytków rękopiśmiennych, z których tylko część została do tej pory dokładnie zbadana, a wiele z nich nie zostało nawet zidentyfikowanych. Są to głównie listy, ale także oryginalne prace literackie i naukowe napisane przez ich autorów.

Cele projektu:

  • Badania i opracowanie Kolekcji Autografów (196 pudeł z rękopisami z całej Europy w różnych językach; kilka tysięcy obiektów rękopiśmiennych): identyfikacja tekstów, autorów, datowanie rękopisów, określenie miejsca pochodzenia.
  • Stworzenie platformy badawczej integrującej dotychczasowe i nowe badania nad zbiorami Pruskiej Biblioteki Państwowej prowadzone w ramach i poza Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.

Wyniki projektu posłużą jako punkt wyjścia do dalszych szczegółowych badań nad najważniejszymi kulturowo częściami Kolekcji Autografów. Ponadto, wypracowane w projekcie metody badawcze mogą być zaadaptowane do badań wszelkich innych kolekcji rękopisów.

Zakres obowiązków /Opis zadań:

  1. Badanie i opracowywanie rękopisów ze Zbioru Autografów w kolekcji berlińskiej w Bibliotece Jagiellońskiej;
  2. Aplikowanie o granty ze źródeł zewnętrznych na badania nad zbiorami berlińskimi;
  3. Przygotowywanie artykułów naukowych do wysoko punktowanych czasopism, związanych z tematyką projektu.

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w załączniku.

Stanowisko: Adiunkt
Jednostka: Wydział Filologiczny
Wytworzył: Z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ
Data wytworzenia: 10.01.2023
Plik do pobrania
Wynik konkursu
Data publikacji: 10.01.2023
Osoba publikująca: Dariusz Mączka
Data ostatniej modyfikacji: 27.02.2023