Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze) Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze)

Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych na Wydziale Chemii UJ

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych na Wydziale Chemii UJ

Do konkursu mogą   przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:

• posiadają co najmniej stopień doktora;

• posiadają odpowiedni dorobek naukowy;

• biorą czynny udział w życiu naukowym.

Dodatkowe wymagania i oczekiwania

Posiadanie co najmniej stopień doktora; uzyskany w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 7 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie oraz uzyskanie stopienia doktora w podmiocie innym niż Uniwersytet Jagielloński. Ostatni warunek przestaje obowiązywać jeśli aplikant odbył co najmniej 10-miesięczny, ciągły  i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż Uniwersytet Jagielloński oraz w kraju innym niż Polska;

Udokumentowane doświadczanie:

- w prowadzeniu badań z wykorzystaniem metod chromatograficznych oraz spektrometrii mas,

-w prowadzeniu badań spektroskopowych (IR, UV-Vis, spektroskopia Ramana),

- w charakterystyce mikroporowatych ciał stałych z wykorzystaniem technik TPR, TPD,  sorpcyjnych, spektroskopii IR (badania z zastosowanie cząsteczek sond) itp.

Tytuł i opis Projektu

Nowe spojrzenie na szacowną katalizę zeolitową w chemicznym recyklingu tworzyw sztucznych

Głównym celem tego projektu jest opracowanie katalitycznej technologii przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych w wartościowe produkty, które mogą służyć jako wysokiej wartości  dodatki do paliw lub półprodukty dla przemysłu chemicznego. Zdefiniowanie zależności pomiędzy właściwości katalizatora a jego aktywnością jest warunkiem wstępnym zaprojektowania katalizatorów zeolitowych o docelowej wydajności i utrzymaniu oraz zapewnienia ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań problemów związanych z utylizacją tworzyw sztucznych.

Projekt koncentruje się na zdefiniowaniu właściwości strukturalno/ teksturalnych oraz kwasowo/redoksowych katalizatorów poprzez systematyczne badania cech zeolitów, które wpływają na kraking/hydrokraking polimerów (LDPE, HDPE, PP, PS). Podstawowe badania interakcji cząsteczek substratów z centrami aktywnymi katalizatora zostaną uzupełnione zaawansowanymi pomiarami FT-IR i UV-Vis in situ i operando procesów krakingu polimerów. Badania zostaną wsparte analizą 2D COS. Analiza specjacji centrów aktywnych i określenie ich dostępności będzie skutkować modyfikacją struktury katalizatora w celu uzyskania pożądanej wydajności katalitycznej. W tym kontekście istotne są właściwości strukturalne, teksturalne (materiały mikroporowate vs mezoporowate lub kombinacja obu cech) oraz właściwości kwasowe/redoks (wprowadzenie centrów o pożądanym charakterze w wymaganej ilości, lokalizacja miejsc redoks w pozycjach szkieletowych lub pozaszkieletowych, izolowane kationy lub klastry tlenkowe o zróżnicowanej dyspersji).Ocena właściwości katalitycznych będzie opierać się na pomiarach reaktywności, poprzedzonych i następujących po badaniach chemisorpcji in situ, wykonywanych bezpośrednio przed i po badaniach katalitycznych.

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w załączniku.

Stanowisko: adiunkt
Jednostka: Wydział Chemii
Termin składania dokumentów: 30.11.2023
Wytworzył: Z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. dr hab. Wojciech Macyk Dziekan Wydziału Chemii
Data wytworzenia: 16.10.2023
Plik do pobrania
Download File
Wynik konkursu
THE RESULTS OF THE COMPETITION
Data publikacji: 16.10.2023
Osoba publikująca: Witold Romański
Data ostatniej modyfikacji: 04.01.2024