Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze) Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze)

Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników w ramach realizacji projektu OPUS 23 pt. „Molekularna i genetyczna analiza glukozynolanowych systemów obrony i ich wpływ na interakcje korzeni roślin z mikroorganizmami”, w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

Kryteria kwalifikacyjne:

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:

  • posiadają co najmniej stopień doktora;
  • posiadają odpowiedni dorobek naukowy;
  • biorą czynny udział w życiu naukowym.

Dodatkowe wymagania i oczekiwania:

  1. Tytuł doktora w dziedzinie biologii molekularnej, biologii roślin lub równorzędny.
  2. Duże doświadczenie w jednej z poniższych tematyk badawczych:
  • interakcja roślina-mikroorganizm (analiza zakażenia wywołanego przez grzyby i bakterie u Arabidopsis)
  • analiza biologiczna komórki roślinnej (mikroskopia konfokalna, frakcjonowanie komórki),
  • analizy bioinformatyczne (np. analizy danych z RNAseq, analiza danych z sekwencji metagenomu)
  1. Dobra znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie.
  2. Publikacje naukowe oraz nagrody - będą dodatkowym atutem.
  3. Idealny kandydat powinien być rzetelny, niezależny i zmotywowany.
  4. Zgodnie z Regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych osoby planowane do zatrudnienia na danym stanowisku muszą spełniać poniższe warunki:
  • uzyskały stopień naukowy doktora nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być przedłużony, zgodnie z zasadami opisanymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN.
  • uzyskały stopień doktora w podmiocie innym niż podmiot, w którym planowane jest zatrudnienie na tym stanowisku, lub odbyły co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż podmiot realizujący projekt oraz w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora.
  • kierownik projektu, dr Kenji Yamada nie był promotorem ani promotorem pomocniczym jej rozprawy doktorskiej;
  • w okresie pobierania wynagrodzenia nie będzie pobierać innego wynagrodzenia ze środków przyznanych w ramach kosztów bezpośrednich z projektów badawczych finansowanych w ramach konkursów NCN;
  • w okresie pobierania wynagrodzenia nie będzie pobierać wynagrodzenia u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w tym również u pracodawcy z siedzibą poza terytorium Polski.

Opis Programu /Projektu:

Laboratorium Biologii Molekularnej Roślin (laboratorium Kenjiego Yamady) prowadzi badania polegające na analizie działania systemów wewnątrzkomórkowych takich jak retikulum endoplazmatyczne, wakuole i peroksysomy. Kandydat będzie zaangażowany w realizację projektu badawczego OPUS 23.

Opis projektu:

Rośliny wykształciły złożony system obrony, który ułatwia im dostosowanie się do zmian zachodzących w środowisku. U roślin z rodziny Brassicaceae grupa glukozydów zawierających siarkę, czyli glukozynolanów, działa jako główne związki chemiczne o charakterze obronnym. Glukozynolany są utajoną formą substancji chemicznych, do ich aktywacji potrzebne są β-glukozydazy (BGLU). BGLU, które uwalniają glukozę z glukozynolanów nazywane są mirozynazami. Ostatnie odkrycia wskazują, że układ glukozynolany-mirozynaza jest bardziej złożony, obejmuje wiele komponentów. Wiemy, że istnieją co najmniej dwa rodzaje glukozynolanów (glukozynolany alifatyczne i indolowe) oraz trzy rodzaje mirozynaz (z komórek mirozynowych, z ciała ER i BGLU z peroksysomu/mitochondrium). Nadal nie zbadano w jaki sposób te różne składniki oddziałują na siebie, aby zapewnić różnorodność mechanizmów obronnych gospodarza. Nasz projekt ma na celu zrozumienie, w jaki sposób rośliny Brassicaceae rozwinęły różne rodzaje obrony poprzez analizę interakcji roślina-mikrobiota w korzeniach. Wybrani kandydaci dołączą do zespołu projektowego i przeprowadzą 1) analizę biologiczną komórki i 2) analizę mikrobiomu ryzosfery, aby zrozumieć interakcję korzeń-mikrobiom roślinny. Powiązane artykuły:

Yamada, K., et al. (2020). Endoplasmic reticulum-derived bodies enable a single-cell chemical defense in Brassicaceae plants. Commun. Biol. 3, 21.

Basak, A.K. et al. (2022). Tryptophan specialized metabolism and ER body-resident myrosinases modulate root microbiota assembly. BioRxiv.

Zakres obowiązków /Opis zadań:

Główne zadania przewidziane w ramach stanowiska to:

  1. Analiza interakcji roślina-grzyb przy użyciu mutantów Arabidopsis oraz bibliotek endofitów, włączając analizę obrazowania komputerowego
  2. Izolacja DNA i RNA z próbek grzybów i roślin, przygotowanie biblioteki DNA do sekwencjonowania następnej generacji, oraz analiza wyników we współpracy międzynarodowej i krajowej.
  3. Analiza metabolitów roślinnych za pomocą podejścia metabolomicznego we współpracy międzynarodowej i krajowej.
  4. Analiza ekspresji genów roślin i grzybów za pomocą qRT-PCR.
  5. Przygotowanie manuskryptu do opublikowania.
  6. Kandydat będzie prezentować postępy swojej pracy badawczej na spotkaniach grupowych oraz na seminariach jednostki. Będą również współpracować innymi członkami grupy.

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w załączniku

Stanowisko: adiunkt
Jednostka: Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ
Wytworzył: Z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego P.o. Dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii Dr Danuta Earnshaw Mossakowska, prof. UJ
Data wytworzenia: 09.04.2024
Plik do pobrania
Download file
Data publikacji: 09.04.2024
Osoba publikująca: Witold Romański