Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze) Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze)

Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników w ramach realizacji projektu OPUS 23 pt. „Molekularna i genetyczna analiza glukozynolanowych systemów obrony i ich wpływ na interakcje korzeni roślin z mikroorganizmami”, w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

 Kryteria kwalifikacyjne:

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:

  • posiadają co najmniej stopień doktora;
  • posiadają odpowiedni dorobek naukowy;
  • biorą czynny udział w życiu naukowym.

Dodatkowe wymagania i oczekiwania:

  1. Tytuł doktora w dziedzinie biologii molekularnej, biologii roślin lub równorzędny.
  2. Duże doświadczenie w jednej z poniższych tematyk badawczych:
  • interakcja roślina-mikroorganizm (analiza zakażenia wywołanego przez grzyby i bakterie u Arabidopsis)
  • analiza biologiczna komórki roślinnej (mikroskopia konfokalna, frakcjonowanie komórki),
  • analizy bioinformatyczne (np. analizy danych z RNAseq, analiza danych z sekwencji metagenomu)
  1. Dobra znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie.
  2. Publikacje naukowe oraz nagrody - będą dodatkowym atutem.
  3. Idealny kandydat powinien być rzetelny, niezależny i zmotywowany.
  4. Zgodnie z Regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych osoby planowane do zatrudnienia na danym stanowisku muszą spełniać poniższe warunki:
  • uzyskały stopień naukowy doktora nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być przedłużony, zgodnie z zasadami opisanymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN.
  • uzyskały stopień doktora w podmiocie innym niż podmiot, w którym planowane jest zatrudnienie na tym stanowisku, lub odbyły co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż podmiot realizujący projekt oraz w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora.
  • kierownik projektu, dr Kenji Yamada nie był promotorem ani promotorem pomocniczym jej rozprawy doktorskiej;
  • w okresie pobierania wynagrodzenia nie będzie pobierać innego wynagrodzenia ze środków przyznanych w ramach kosztów bezpośrednich z projektów badawczych finansowanych w ramach konkursów NCN;
  • w okresie pobierania wynagrodzenia nie będzie pobierać wynagrodzenia u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w tym również u pracodawcy z siedzibą poza terytorium Polski.

Opis Programu /Projektu:

Laboratorium Biologii Molekularnej Roślin (laboratorium Kenjiego Yamady) prowadzi badania polegające na analizie działania systemów wewnątrzkomórkowych takich jak retikulum endoplazmatyczne, wakuole i peroksysomy. Kandydat będzie zaangażowany w realizację projektu badawczego OPUS 23.

Opis projektu:

Rośliny wykształciły złożony system obrony, który ułatwia im dostosowanie się do zmian zachodzących w środowisku. U roślin z rodziny Brassicaceae grupa glukozydów zawierających siarkę, czyli glukozynolanów, działa jako główne związki chemiczne o charakterze obronnym. Glukozynolany są utajoną formą substancji chemicznych, do ich aktywacji potrzebne są β-glukozydazy (BGLU). BGLU, które uwalniają glukozę z glukozynolanów nazywane są mirozynazami. Ostatnie odkrycia wskazują, że układ glukozynolany-mirozynaza jest bardziej złożony, obejmuje wiele komponentów. Wiemy, że istnieją co najmniej dwa rodzaje glukozynolanów (glukozynolany alifatyczne i indolowe) oraz trzy rodzaje mirozynaz (z komórek mirozynowych, z ciała ER i BGLU z peroksysomu/mitochondrium). Nadal nie zbadano w jaki sposób te różne składniki oddziałują na siebie, aby zapewnić różnorodność mechanizmów obronnych gospodarza. Nasz projekt ma na celu zrozumienie, w jaki sposób rośliny Brassicaceae rozwinęły różne rodzaje obrony poprzez analizę interakcji roślina-mikrobiota w korzeniach. Wybrani kandydaci dołączą do zespołu projektowego i przeprowadzą 1) analizę biologiczną komórki i 2) analizę mikrobiomu ryzosfery, aby zrozumieć interakcję korzeń-mikrobiom roślinny. Powiązane artykuły:

Yamada, K., et al. (2020). Endoplasmic reticulum-derived bodies enable a single-cell chemical defense in Brassicaceae plants. Commun. Biol. 3, 21.

Basak, A.K. et al. (2022). Tryptophan specialized metabolism and ER body-resident myrosinases modulate root microbiota assembly. BioRxiv.

Zakres obowiązków /Opis zadań:

Główne zadania przewidziane w ramach stanowiska to:

  1. Obserwacje pod mikroskopem infekcji grzybów i bakterii przy użyciu bibliotek grzybów/bakterii oraz mutantów Arabidopsis.
  2. Analiza ekspresji genów przy użyciu techniki qRT-PCR.
  3. Analiza biologicznych uwarunkowań np. fizjologicznych i komórkowych u roślin podczas infekcji drobnoustrojami.
  4. Przygotowanie manuskryptu do publikacji.
  5. Kandydat będzie prezentować postępy swojej pracy badawczej na spotkaniach grupowych oraz na seminariach jednostki. Będą również współpracować innymi członkami grupy.

 

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w załączniku

Stanowisko: adiunkt
Jednostka: Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ
Termin składania dokumentów: 07.06.2024
Wytworzył: Z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego P.o. Dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii Dr Danuta Earnshaw Mossakowska, prof. UJ
Data wytworzenia: 09.04.2024
Plik do pobrania
Download file
Data publikacji: 09.04.2024
Osoba publikująca: Witold Romański