Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze) Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze)

Konkurs na stanowisko asystenta w grupie pracowników badawczych w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko asystenta w grupie pracowników badawczych w ramach projektu OPUS 23 pt. „Zmiana paradygmatu leczenia cukrzycy – wykorzystanie inżynierii tkankowej” w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ


Kryteria kwalifikacyjne:

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 4) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 166 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:

  • posiadają co najmniej tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny;
  • wykazują predyspozycje do pracy badawczej.

 

Dodatkowe wymagania i oczekiwania:

Idealni kandydaci:

  • mają odpowiedni dorobek naukowy z zakresu biologii komórki, biologii molekularnej, biochemii i/lub dziedzin pokrewnych,
  • posiadają przynajmniej jedną oryginalną publikację naukową, w której są wiodącym autorem,
  • biorą czynny udział w życiu naukowym przejawiający się w szczególności w wystąpieniach na konferencjach i sympozjach,
  • spełniają wymogi NCN odnośnie osób zatrudnianych w projektach badawczych.

https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2022/uchwala27_2022-zal1.pdf#page=52

 

Ponadto oczekuje się, że kandydat/ka będzie posiadał/ła wcześniejszą wiedzę i doświadczenie przynajmniej w jednej z wymienionych metod:

  • doświadczenie w badaniach opartych na modelach zwierzęcych, izolacja tkankowa.
  • doświadczenie w hodowli komórek, mikroskopii konfokalnej i cytometrii przepływowej.
  • doświadczenie w izolacji/prowadzeniu hodowli tkankowych
  • doświadczenie w standardowych metodach biochemicznych (immunoprecypitacja/ ELISA/Western Blot/qPCR)  i/lub edycji genomu (CRISPR/Cas).
  • umiejętności organizacyjne i doświadczenie w pisaniu tekstów naukowych, planowaniu i rozwiązywaniu problemów.

 

Idealny kandydat/ka będzie posiadał/a:

  • Zainteresowania w prowadzeniu ko-kultury zróżnicowanych typów komórek
  • zainteresowania z zakresu bioinformatyki i analizy danych pozwalające na interpretacje danych omicznych,
  • komunikatywną znajomość języka angielskiego,
  • praktyczną znajomość programów komputerowych: MS Word, MS PowerPoint, MS Excel, programy graficzne (np. Corel Draw).

 

Opis Programu /Projektu:

Projekt dotyczy badania wpływu kinaz na patologié cukrzycy. Obecnie cukrzycę dzieli się na dwa główne typy: cukrzycę typu 1 (T1D) oraz cukrzycę typu 2 (T2D). U pacjentów z T1D obserwujemy drastyczny spadek liczby komórek beta (komórki β) w trzustce, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia wydzielania insuliny i hiperglikemii. W drugim modelu chorobowym (T2D), insulinooporność powoduje kompensacyjną ekspansję komórek β i niebezpieczny wzrost stężenia insuliny w osoczu. Warto nadmienić, że większość genów powiązanych z typem T2D reguluje masę lub/i funkcję komórek wydzielniczych trzustki. Nowatorskie podejście terapeutyczne zakłada próby zwiększenia funkcjonalnej masy komórek wydzielniczych trzustki w miejsce uciążliwej suplementacji insuliną. Cukrzyca jest więc obecnie chorobą chroniczną wymagającą leczenia podtrzymującego przez całe życie. Naturalna i długotrwała regeneracja masy komórek β skutkująca faktycznym wyleczeniem cukrzycy jest ważnym krokiem milowym, na który wszyscy oczekujemy. Medycyna regeneracyjna wkracza obecnie do kanonu badań naukowych i praktyki klinicznej. W naszej pracy opieramy się na wcześniejszych odkryciach w dziedzinie biologii strukturalnej białek, niskocząsteczkowych inhibitorach oraz ludzkich organoidach pochodzących z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) w celu poznania mechanizmów regeneracji frakcji komórek endokrynnych trzustki.

 

Zakres obowiązków /Opis zadań:

Zatrudniona osoba będzie odpowiedzialna za niezależną koordynację zadań, podejmowanie racjonalnych i logicznych decyzji w celu rozwiązywania problemów, wprowadzanie nowych technik i narzędzi. Najlepszy/sza wybrany/na kandydat/tka będzie zobligowany/na do nauki i optymalizacji w zakresie nowych, zwierzęcych modeli eksperymentalnych.

Praca będzie obejmować optymalizację wybranych testów aktywności, przeprowadzanie eksperymentów opartych na fluorescencji i przygotowywanie raportów. Hodowla i utrzymanie hodowli 2D pluripotencjalnych komórek macierzystych, hodowli 3D badanie odpowiedzi hodowli komórek ssaków, optymalizacja ekstrakcji wysepek i testy in vitro. W ramach codziennej pracy oczekuje się od kandydata/tki koordynowania różnych elementów projektu, kierowania i włączania doktorantów i studentów w eksperymenty oraz stosowania się do zasad etyki pracy.

 

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w załączniku

Stanowisko: asystent
Jednostka: Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ
Termin składania dokumentów: 11.08.2024
Wytworzył: Z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego P.o. Dyrektora Małopolskiego Centrum Biotechnologii Dr Danuta Earnshaw Mossakowska, prof. UJ
Data wytworzenia: 04.07.2024
Plik do pobrania
Download file
Data publikacji: 04.07.2024
Osoba publikująca: Witold Romański
Data ostatniej modyfikacji: 04.07.2024