Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze) Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze)

Konkurs na stanowisko asystenta w grupie pracowników badawczych w ramach programu IDUJ na Wydziale Filologicznym

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko asystenta w grupie pracowników badawczych, do realizacji działania New Blood Projektu Flagowego pt. „European Heritage in the Jagiellonian Library: Digital Authoring of the Berlin Collections” w ramach programu IDUJ na Wydziale Filologicznym

Kryteria kwalifikacyjne:

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 4) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 166 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:

•     posiadają co najmniej tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny;

•     wykazują predyspozycje do pracy badawczej.

Dodatkowe wymagania i oczekiwania:
1.    Udokumentowany wstępny dorobek naukowy w zakresie badań nad niemiecką literaturą/historią/filozofią/kulturą XVIII i/lub XIX wieku.

2.    Doświadczenie w dziedzinie Humanistyki Cyfrowej.

3.    Doświadczenie w pracy nad rękopisami.

4.    Znajomość języka niemieckiego, w tym kurenty.

5.    Umiejętność współpracy w grupie.

Opis Programu /Projektu:

Kolekcja Autografów (Sammlung Autographa) zawiera rzadkie i unikalne materiały o fundamentalnym znaczeniu dla kultury europejskiej (szczególnie niemieckiej) i nauk humanistycznych. Składa się z oryginalnych rękopisów wybitnych osób, które odegrały kluczową rolę w europejskiej kulturze, literaturze i nauce. Znajdujemy tu tysiące zabytków rękopiśmiennych, z których tylko część została do tej pory dokładnie zbadana, a niektóre nie zostały nawet zidentyfikowane. Są to głównie listy, ale także oryginalne prace literackie i naukowe.

Cele projektu:

  • katalogowanie i opracowanie Kolekcji Autografów (obiekty rękopiśmienne z całej Europy w różnych językach, głównie w j. niemieckim): identyfikacja tekstów, autorów, datowanie rękopisów, określenie miejsca pochodzenia;
  • przygotowanie rękopisów do procesu digitalizacji, ich digitalizacja i prezentacja w nowoczesnym systemie bazodanowym, umożliwiającym dalsze badania i rozwój narzędzi;
  • stworzenie platformy badawczej integrującej dotychczasowe i nowe badania nad zbiorami z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej prowadzone w ramach i poza Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.

Wyniki projektu posłużą jako punkt wyjścia do dalszych szczegółowych badań nad najważniejszymi kulturowo częściami Kolekcji Autografów. Ponadto, wypracowane w projekcie narzędzia i rozwiązania mogą być zaadaptowane do badań wszelkich innych kolekcji rękopisów.

Zakres obowiązków /Opis zadań:
1.    Metadata management (Zbiór Autografów)

2.    Wspieranie procesów cyfryzacyjnych (współpraca z oddziałem Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej)

3.    Katalogowanie i badanie rękopisów ze Zbioru Autografów w kolekcji berlińskiej w Bibliotece Jagiellońskiej

4.    Aplikowanie o granty ze źródeł zewnętrznych i przygotowywanie artykułów naukowych do wysoko punktowanych czasopism.

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w załączniku

Stanowisko: asystent
Jednostka: Wydział Filologiczny
Wytworzył: Z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Dziekan Wydziału Filologicznego UJ Dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ
Data wytworzenia: 29.05.2024
Plik do pobrania
Download file
Data publikacji: 29.05.2024
Osoba publikująca: Dariusz Mączka