Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze) Widok zawartości stron (Stanowiska badawcze)

Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w ramach realizacji projektu pt.: „Dioscuri Centre for Modelling of Posttranslational Modifications” w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

 

Kryteria kwalifikacyjne:

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:

  • posiadają co najmniej stopień doktora;
  • posiadają odpowiedni dorobek naukowy;
  • biorą czynny udział w życiu naukowym.

 

Dodatkowe wymagania i oczekiwania:

  1. Stopień doktora w dziedzinie biofizyki, biologii obliczeniowej, chemii, bioinformatyki lub pokrewnej.
  2. Doświadczenie w przeprowadzaniu symulacji dynamiki molekularnej / symulacji Monte Carlo / symulacji dokowania, a także doświadczenie w konstruowaniu modeli dużych kompleksów biomolekularnych.
  3. Znajomość systemu Unix oraz doświadczenie w programowaniu (python, bash).
  4. Znajomość biologii komórkowej i doświadczenie w przeprowadzaniu symulacji na dużą skalę są mile widziane.
  5. Doskonałe umiejętności komunikacyjne i biegła znajomość języka angielskiego.

 

Opis Programu /Projektu:

Poszukujemy kandydatów na 3-letnie stanowisko postdoktorskie w projekcie majacym na celu zbadanie interakcji między glikoproteinami a składnikami macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM). ECM to złożona sieć białek i węglowodanów spajajaca tkanki biologiczne. ECM wchodzi w interakcje z białkami błonowymi i wpływa na ich dyfuzję w błonach komórkowych. Glikany, cukry pokrywajace białka błonowe, zazwyczaj utrudniaja interakcje międzycząsteczkowe. Z tego wzgledu glikozylacja może wplywac na interakcje białek błonowych z ECM, a co za tym idzie na dyfuzje i ich funkcje fizjologiczne. Te efekty mogą być szczególnie znaczące w przypadkach, gdzie klastrowanie bialek jest kluczowe dla pelnionej funkcji, np. w komórkach układu odpornościowego lub synapsach neuronalnych. Wstępne wyniki doswiadczalne naszych współpracowników wskazują, że mobilność receptorów neurologicznych w błonach neuronów jest zależna od ECM i różni się w zależności od statusu glikozylacji receptorów (tj. różni się między różnymi glikoformami), co może mieć znaczące konsekwencje funkcjonalne. Co ciekawe, typy glikanów często ulegają zmianom w warunkach od chorób neurologicznych, ale ich rola w modulowaniu dynamiki receptorów i ich funkcji pozostaje słabo poznana.

W tym projekcie, razem z partnerami eksperymentalnymi i obliczeniowymi, planujemy zająć się tym zagadnieniem.

Cele:

Modele ECM: Korzystając z wyników mikroskopii superrozdzielczej oraz mezoskopowych symulacji prowadzonych przez naszych współpracowników, opracować i zweryfikować atomistyczne i gruboziarniste (Martini) modele fragmentów neuronalnej ECM.

Dyfuzja glikoprotein: Poprzez prowadzenie wielkoskalowych symulacji dynamiki molekularnej, zbadać, jak glikany wpływają na właściwości dyfuzyjne receptorów w ECM.

Synergia Eksperymentalno-Obliczeniowa: wzajemna weryfikacja wynikow obliczeniowych i doswiadczalnych (w szczegolnosci eksperymenty sledzenia pojedynczych bialek).

Znaczenie Chorobowe i Translacjone: Odkryć, jak zmienione interakcje glikan-białko i glikan-glikan przyczyniają się do chorób neurologicznych. Chcemy zrozumiec jak mechanizmy dzialania neurotransmiterów i transmisji synaptycznej zaleza od glikanow, co może skutkowac nowymi możliwościami terapeutyczne.

Poprzez ten projekt chcemy zrozumiec role, jaką glikany odgrywają w interakcjach bialek z ECM i funkcjonowaniu neuronów i innych komorek, tworząc tym samym efekt domina w neurobiologii, farmakologii i badaniach medycznych.

Kandydat spełniający wymagania będzie częścią Dioscuri Centre for Modelling of Posttranslational Modifications, który jest integralną częścią Programu Dioscuri, inicjatywy Max Planck Society, współfinansowanej przez niemieckie i polskie Ministerstwo Nauki.

Małopolskie Centrum Biotechnologii i Centrum Dioscuri dążą do zapewnienia miejsc pracy z równymi szansami. Celebrujemy różnorodność i dążymy do stworzenia integracyjnego środowiska dla wszystkich członków zespołu, niezależnie od płci, narodowości czy niepełnosprawności.

 

 

Szczegóły ogłoszenia oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w załączniku

Stanowisko: adiunkt
Jednostka: Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ
Termin składania dokumentów: 19.07.2024
Wytworzył: Z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego P.o. Dyrektora Małopolskiego Centrum Biotechnologii Dr Danuta Earnshaw Mossakowska, prof. UJ
Data wytworzenia: 18.06.2024
Plik do pobrania
Download file
Data publikacji: 18.06.2024
Osoba publikująca: Witold Romański